Na czym polega malowanie proszkowe?

kolorbud_adm

Wśród naszych usług dużą popularnością cieszy się malowanie proszkowe. Jest to proces pokrywania elementów metalowych (z aluminium, stali bądź odlewów) naelektryzowanymi cząsteczkami farby proszkowej jedną z dwóch metod natrysku: elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Po takim natrysku pomalowane elementy są one nagrzewane do wysokiej temperatury (od 140 do 200 stopni Celsjusza) dzięki czemu cząsteczki farby topią się i trwale łączą ze sobą w silnych wiązaniach chemicznych.

Dzięki całemu procesowi malowanie proszkowe jest uznawane za bardzo trwałe, a pomalowana powierzchnia jest gładka, jednolita i co bardzo istotne odporna zarówno na uszkodzenia, zarysowania, korozję, działanie środków chemicznych oraz różne trudne warunki atmosferyczne. Dodatkowo dzięki grubej powierzchni malowania (od 60 do 80 μm) dzięki malowaniu proszkowemu można ukryć wiele niedoróbek mechanicznych, które były widoczne na gładkiej powierzchni obiektu przed jego malowaniem.

Warto również wspomnieć, że cały proces malowania proszkowego ma wiele zalet dla środowiska. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że w całym procesie nie następuje emisja żadnych rozpuszczalników, które zwyczajnie nie są używane w malowaniu proszkowym, a cały proces jest bezpieczny dla pracowników. Co więcej farba proszkowa jest w procesie wykorzystywana praktycznie w 100%, jest ekonomiczna ponieważ malowane obiekty pokrywa się pojedynczą warstwą, bez dodatkowych podkładów i istnieje możliwość odzyskania proszku malarskiego, który nie osadził się na metalowych elementach i zużyć go ponownie do malowania.

Te wszystkie zalety malowania farbą proszkową powodują, że jest to metoda niezwykle często stosowana w wielu dziedzinach: od malowania parapetów stalowych i aluminiowych, po obróbki blacharskie, rynny, blachy, elementy reklam, regały magazynowe i sklepowe, a nawet elementy wyposażenia placów zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *