Jakie funkcje spełniają obróbki blacharskie?

kolorbud_adm

Obróbki blacharskie to drobne elementy wykończenia dachów, balkonów, tarasów, systemów rynnowych, kominów. Wykonuje się je najczęściej na krawędziach, załamaniach powierzchni oraz na łączeniach elementów, wokół wszelkich otworów w dachu, kominów, okien dachowych i wszędzie tam gdzie istnieje ryzyko podciekania wody pod lub między elementy dachu. Po co się je robi i do czego zatem służą obróbki blacharskie?

Ich główne funkcje można streścić w trzech punktach:

  1. zabezpieczenie przed podciekaniem i podlewaniem wody pod powierzchnię dachu domów lub mniejszych daszków nad tarasami i balkonami
  2. odpowiednie odprowadzanie wody
  3. zabezpieczenie elementów np. drewnianych przed namoknięciem

Obróbki blacharskie dachu muszą być wykonane bardzo solidnie i starannie, gdyż wszelkie błędy popełnione przy montażu mogą być znacznie poważniejsze w skutkach niż całkowity brak zabezpieczenia. Czemu tak się dzieje? Blacha utrudnia odparowywanie wody, tak więc będzie ona dłużej zalegała w szczelinach bez możliwości odparowania. Bardzo ważną kwestią jest zatem uzyskanie szczelnego łączenia między blachami. Poszczególne elementy mogą być łączone za pomocą wkrętów lub nitów, jednak najczęściej stosowane są zakłady połączone z lutowaniem.

Przed przygotowaniem obróbki należy wykonać bardzo dokładny pomiar powierzchni dachu uwzględniając wszelkie przejścia i otwory. Możliwe jest wykonanie obróbki z jednego długiego arkusza blachy. Taki element nie będzie zawierał żadnych połączeń, jednak jego przygotowanie wymaga użycia specjalnej maszyny. Dla nas jako firmy Profil-B nie jest to jednak żadną przeszkodą – wykonujemy wszystkie rodzaje obróbek blacharskich w dowolnych kształtach (również okrągłe) i rozmiarach, typowe oraz niestandardowe według projektów/rysunków.

Chyba najlepszym podsumowaniem przydatności obróbek na dachu jest zdanie zaczerpnięte z portalu dekarz.com.pl: “Jest to ważny element pokrycia, który jeśli jest już na dachu obserwator go nie zauważa, ale z pewnością zauważy kiedy go nie ma.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *